Kaip veikia

Gimtajame krašte galima rasti tiek pat netikėtų ir smagių dalykų, kaip ir keliaujant po tolimus kraštus.

Pvz. ar teko girdėti apie vienintelį keltą per Nerį vos 20 km. nuo Kernavės? Čia, Čiobiškio miestely, Neries ir Musės upių santakoje, nuo seno veikia keltas per Nerį, kuris šiltuoju metų laiku jungia Čiobiškį su kitu Neries krantu. Daugelis aplinkinių Širvintų rajono gyventojų puikiai žino, kad šis keltas yra trumpiausias ir vienintelis išlikęs Lietuvoje toks kelias į Kaišiadorius.

Tai srovės varomas lyninis Padalių keltas, kuriame nėra nei motorų, nei irklų. Tik tvirtas plieninis lynas prilaiko keltą, o galinga Neries upės srovė nuneša jį į kitą krantą. Neabejotinai unikalus Lietuvos technikos paminklas.

Apie persikėlimą per upę ties šia vieta paminėta XIXa. dokumentuose. 1831 m. sukilimo metu keltu kėlėsi gen. D. Chlopovskio vadovaujama sukilėlių kariuomenė, besiruošianti Vilniaus puolimui. 1863 m. kėlėsi besitraukiantis sukilėlių būrys, vadovaujamas Visloucho. Po to sukilėliai keltą sudegino. 1912m. carinės valdžios įsakymu vietoj kelto buvo pastatytas tiltas, o per Pirmąjį pasaulinį karą rusai patys tą tiltą susprogdino. 1916 m. vokiečiai pastatė naują tiltą, bet jam susidėvėjus, vėl buvo įrengtas keltas.

Dabartinis kelto savininkas V. Dzeventauskas šį keltą įsigijo maždaug 1992 m. iš kolūkio ir iki šiol kiekvieną gegužę jį nuleidžia į vandenį. Vienu metu, tarp 8 val. ryto ir 20 val. vakaro šiuo keltu gali keltis pėstieji, 2 lengvieji automobiliai arba 1 nedidelis sunkvežimis. Su lengvuoju automobiliu mums persikelti į vieną pusę kainavo 10Lt. Labai puiki nors ir trumpa pramoga!

Lapkričio mėnesį, po Visų Šventųjų dienos – keltas vėl išvelkamas ant kranto žiemoti ir laukti kito pavasario.

Sklando gandai, kad Padalių keltui tai gali būti paskutinė vasara, nes aplinkiniuose kaimeliuose lieka vis mažiau gyventojų, o vienas kitas turistas užklysta tik savaitgaliais, todėl kelto išlaikyti nebenaudinga. Būtų nepaprastai apmaudu netekti tokio unikalaus technikos paminklo, tad tikėkimės, kad kas nors iš valdžios dėl to sunerims. O kol kas suskubkite dar šią vasarą išbandyti jį. Merdint Lietuvos vidaus vandenų turizmui, Padalių keltas, kol kas lieka viena iš nedaugelio vandens pramogų ir, ko gero, pačių egzotiškiausių.

Informacinis šaltinis:

http://www.mytrips.lt/Idomybes/Padaliu-keltas-per-Neri/195